top of page
cc0949.jpg
cc0949.jpg
cc0949.jpg
sad.png
cc0949.jpg
cc0949.jpg
cc0949.jpg

Projekt

"Bądźmy dalEKOwzroczni"

Aktualności

Remont eko-piwniczki

Dnia 2 sierpnia 2018 roku nasza grupa  z projektu ,,Bądźmy dalekowzroczni’’ spotkała się w ,,EKOpiwniczce’’. Zebranie miało na celu przygotowanie projektu urządzenia pomieszczenia. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży sponsorowana przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu Równać Szanse przekazała nam potrzebne pieniądze na zrealizowanie projektu. Część budżetu została przeznaczona na zakup niezbędnych materiałów malarskich (farby ekologiczne, pędzle, folie malarskie, wałki, papier ścierny, pigmenty) i urządzeń elektronicznych. Bezpłatnie pozyskaliśmy materiały służące do użytku uczestników (palety, lustra, półki, ramki).

Wycieczka do Krakowa

W dniach 20-21 września 2018r. dwudziestodwuosobową grupą udaliśmy się na wycieczkę do Puszczy Niepołomickiej i Krakowa w ramach projektu Bądźmy dalEKOwzroczni.

 

Pierwszego dnia wzięliśmy udział w warsztatach szkoleniowo-integracyjnych, które odbyły się na terenie ośrodka rekreacyjnego ,,Bobrowe rozlewisko” w Puszczy Niepołomickiej.  Warsztaty miały na celu, oprócz integracji naszej grupy, przygotowanie nas do realizacji działań proekologicznych. Przygotowując się do wyjazdu, zostaliśmy podzieleni na 4 grupy. Każda grupa miała do wykonania kilka zadań. Jednym z nich było dokonanie zakupów
na obiad, który mieliśmy przygotować w trakcie warsztatów. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że życie codzienne składa się z mnóstwa konsumenckich decyzji:
 ile produktów kupujemy, ile marnujemy, ile odpadów ,,produkujemy”, jakie produkty wybieramy, czy wybór jest etyczny i odpowiedzialny środowiskowo.

 

Warsztaty przeprowadzili: mgr Aleksandra Magda- psycholożka oraz dr inż. Szymon Gackowski- Master Educator (z j.ang. Główny wychowawca) programu Leave No Trace
(z j.ang. Nie zostawiaj śladów), posiadający uprawnienia do szkolenia trenerów.
Przed przyjazdem na spotkanie mieliśmy za zadanie opracować tematy związane z produkcją odpadów, problemem mikroplastiku oraz konsekwencjami decyzji konsumenckich takich jak wybór produktów z olejem palmowym czy plastikowych opakowań. Biorąc udział
w warsztacie, wykorzystaliśmy posiadaną wiedzę w praktyce: planując odpowiedzialne zakupy, przygotowując posiłek i oceniając swoje decyzje konsumenckie.

 

Po podsumowaniu tej części szkolenia przygotowaliśmy własne mini-projekty ekologiczne, które realizowaliśmy w swoich domach. Nauczyliśmy się stawiać cele z metodą SMART.
Cały dzień spędzony na świeżym powietrzu uświadomił nam, że przyjemnie jest spędzać czas w miejscach, które nie są zaśmiecone, przypomniało nam to jaką wartość ma środowisko naturalne oraz integracja.

 

Na zakończenie szkolenia wszyscy dostaliśmy certyfikaty potwierdzające ukończenie warsztatu świadomości Leave No Trace, dzięki czemu znaleźliśmy się w gronie kilkuset osób w Polsce posiadających taki dokument.

 

Wieczorem udaliśmy się na nocleg w Krakowie. Przed pójściem spać wybraliśmy się
na spacer po Rynku, aby poczuć atmosferę tego pięknego miasta. Kolejnego dnia po obfitym śniadaniu udaliśmy się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego,
 gdzie zapoznaliśmy się z roślinami chronionymi, leczniczymi, tropikalnymi etc.
 Oraz poznaliśmy historię i strukturę ogrodu. Wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni
z wyjazdu oraz cali i zdrowi wróciliśmy do domów.

1

Kiermasz ciast

Dnia 18 października  2018r. zorganizowaliśmy kiermasz ciast. Chętne osoby z naszego projektu Bądźmy DalEKOwzroczni upiekli różnego rodzaju ciasta, ciasteczka, babeczki.  Stoisko ze słodkościami znajdowało się na korytarzu, gdzie można było kupić wybrane ciasto za 2zł. Za zebrane pieniądze mamy zamiar kupić bidony, które zastąpią nam dotychczasowe plastikowe butelki.  Bidony wielokrotnego użytku propagują zachowania proekologiczne, do których dążymy w naszym projekcie.

Warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków

W dniach 27-28 listopada 2018r. nasi najmłodsi „projektowicze” – uczniowie klas siódmych - przeprowadzili eko- warsztaty dla wszystkich uczniów klas zerowych w ramach projektu Bądźmy dalEKOwzroczni. Warsztaty miały na celu uświadomić dzieciom, jak bardzo ważne jest dbanie o środowisko. Zerówkowicze mieli okazję zobaczyć zeszyty z recyklingu, kartonowe długopisy, bidony oraz eko- torby. Dowiedzieli się również, jak oszczędzać wodę, prąd oraz jak segregować odpady. Największą frajdą okazał się ,,Ekologiczny spacer''. Miał on na celu pokazać im, jak dużo odpadów jest wokół nas. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów klas zerowych

Ekologiczne Śniadanie - Październik

Dnia 24.10.2018r udaliśmy się na EKO śniadanie do ,Pensjonatu pod Pieprzówkami" na Zalesiu Gorzyckim. Po dotarciu na miejsce rozpoczęliśmy śniadanie. Przygotowany wcześniej przez nasze koleżanki z projektu stół szwedzki oraz przetwory regionalne wszystkim posmakowały. Mieliśmy do spróbowania między innymi pastę z fasoli wrzawskiej, różnego rodzaju powidła, sałatki, sery. Następnie wysłuchaliśmy Pani, która opowiedziała nam zioła oddziałują na nasz organizm, jak można je wykorzystywać hodować we własnym ogródku. Dalej usiedliśmy wszyscy razem i omówiliśmy następne działania, jakie wykonamy w naszym projekcie. Pod koniec naszej wycieczki podziękowaliśmy wszystkim i najedzeni, szczęśliwi oraz zdrowi wróciliśmy do Gorzyc. Takie oto śniadania projekcie Bądźmy DalEKOwzroczni planujemy urządzać co miesiąc. Pokazują nam one oraz uczą jak zdrowo i ekologicznie przygotować pełnowartościowy positek z jak najmniejszą ilością przetworzonych produktów.

EKO Wigilia

W środę 19.12.2018r. odbyło się spotkanie wigilijne w pensjonacie ,,Pod Pieprzówkami". Wigilię rozpoczęliśmy od dzielenia się opłatkiem. Mieliśmy okazję zjeść tradycyjne potrawy, porozmawiać oraz posłuchać kolęd. Warto zaznaczyć, że oprócz świątecznego nastroju panowała ekologiczna atmosfera. Jako że jesteśmy uczestnikami EKO-projektu zadbaliśmy o to, by na świątecznym stole nie było nic plastikowego!

Przypominajki

Od dnia 14.01.2019 roku w naszej szkole funkcjonują ,,przypominajki”, które mają za zadanie przypomnieć uczniom oraz nauczycielom o dobrych nawykach oszczędzania energii, wody itp.

My jako projektowicze pragniemy ,,zarażać” innych do proekologicznych zachowań, które mają wielkie znaczenie dla naszej planety.

Wycieczka do Zakładu Gospodarki Komunalnej

Dnia 27 listopada 2018r. troje uczniów z projektu "BądźmydalEKOwzroczni" wybrało się do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gorzycach, aby przeprowadzić wywiad na temat stanu wody pitnej. Wiele osób myśli, że woda z kranu jest niezdatna do picia i wciąż kupuje wodę w plastikowych butelkach co jest nieekologiczne, nieekonomiczne oraz niepraktyczne. W ZGK dowiedzieliśmy się, że woda w kranach jest czysta. Bez obaw można ją spożywać, ponieważ jej jakość jest zgodna z normami unijnymi. Nowoczesne technologie używane w wodociągach pozwalają na efektywne i skuteczne oczyszczanie wody. a badania pokazują, że woda dostarczana do naszych kranów jest bezpieczna pod  względem mikrobiologicznym i chemicznym.

Picie wody z kranu to dla nas same korzyści, gdyż dzięki temu używamy mniej plastiku, oszczędzamy pieniądze oraz mamy satysfakcję, że nie jesteśmy ofiarami marketingu.

Ekologiczne Śniadanie - Luty

Dnia 7 lutego w naszej szkole uczestnicy projektu spotkali się na ekośniadanie zorganizowane przez uczennice z klasy ósmej. Na stołówce mieliśmy okazję zjeść wspaniałe przysmaki bez oleju palmowego. By nie marnować pysznego jedzenia z tego, co nam zostało przygotowaliśmy kanapki, które rozdaliśmy w całej szkole propagując ekologiczne odżywianie. Wszyscy najedzeni i zadowoleni wróciliśmy na lekcję.

Spotkanie z klasami trzecimi

W dniu 6.02.2019 r. uczennice klasy ósmej przeprowadziły lekcje na temat ekologii w klasie trzeciej w ramach projektu Bądźmy dalEKOwzroczni. Dzieci powtarzały podstawowe informacje o segregacji śmieci, rozwiązywały rebusy. Dzięki zabawie ,,Ekologiczny spacer" miały okazję zobaczyć, jak trudno poruszać się po zaśmieconej Ziemi. Odpady pozostałe po naszym ,,spacerze" posegregowaliśmy do koszy, które znajdują się na korytarzu. Podsumowaniem naszej lekcji było ślubowanie na Ekoboharera. Miejmy nadzieję, że uczniowie zapamiętają naszą lekcje i z chęcią będą propagować ekologiczny tryb życia!

Ekologiczne śniadanie-marzec

 Dnia 7 marca 2019 odbyło się kolejne projektowe śniadanie na naszej szkolnej stołówce. Grupa dziewczyn,która zajęła się przygotowaniem go, zadbała o każdy szczegół,dlatego przy posiłku panowała świetna atmosfera.Oczywiście na naszym śniadaniu nie było żadnego plastiku.Tym zachowaniem chcemy uświadomić innych aby nie używali plastikowych wytworów. Na szwedzkim stole mogliśmy spotkac taką żywność jak sery, razowe pieczywo,warzywa, owoce oraz zdrowe ciasteczka. Na spotkaniu królował domowy jogurt naturalny robiony na świeżym mleku. Przy śniadaniu omawialiśmy również kwestie związane z projektową wycieczką, którą planujemy w najbliższym czasie.

Przepis na jogurt naturalny:

Skład:

2l mleka domowego (jeśli jest domowe,niepasteryzowane to wcześniej je zagotuj, zamiast tego można użyć mleka UHT,ale ma ono trochę gorszy smak)

1 porcja suszonych bakterii jogurtowych przeznaczona do zaszczepiania 2l mleka (do kupienia na internecie bądź sklepie mleczarskim)

Przybory kuchenne ( przelane wrzącą wodą): łyżka garnek kilka słoików termometr serowarski

 

Przygotowanie:

1.mleko: Wlej mleko do garnka i podgrzej je do 40 stopni.

2.bakterie: Do podgrzanego mleka dodać bakterie i dokładnie wymieszać.

3.dojrzewanie jogurtu: Przelej jogurt do słoików i połóż w ciepłym miejscu ( optymalna temp ok. 40 stopni, na 6-10h) Kiedy jogurt będzie dojrzewał,warto żeby był on w piekarniku z włączoną żarówką.

Przed podaniem jogurt warto schować do lodówki na ok 30 min aby zgęstniał.

 

SMACZNEGO!

Korowód ekologiczny

7 czerwca 2019 r. z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, zwanego również Dniem Ziemi, uczestnicy projektu  Bądźmy dalekowzroczni zorganizowali happening ekologiczny , w którym wzięli udział uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach.

             Najpierw odbyło się spotkanie na auli szkolnej, w czasie którego uczestnicy projektu przedstawili najważniejsze fakty dotyczące złego stanu naszej planety, uwrażliwiając jednocześnie na najbardziej nurtujące  potrzeby odnośnie zmiany postaw ludzi wobec eksploatacyjnego traktowania  naturalnego środowiska.

            Następnie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu na Torbę Ekologiczną. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast laureaci – dodatkowo bidony na wodę.

Kolejnym punktem happeningu był korowód ekologiczny. Młodzież szkolna pod eskortą policji przeszła ulicami Gorzyc, skandując hasła ekologiczne i demonstrując wcześniej przygotowane plakaty – transparenty zwracające uwagę mieszkańców na najpilniejsze potrzeby środowiska naturalnego.   

Wycieczka do Warszawy

            W dn. 27 – 28 maja uczestnicy projektu  Bądźmy dalEKOwzroczni realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu RÓWNAĆ SZANSE Polskiej Fundacji Dzieci i  Młodzieży w Warszawie odbyli dwudniowa wycieczkę do Warszawy i okolic. Pierwszego dnia zwiedzili gospodarstwo agroturystyczne należące do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych  p. Krzysztofa Kowalskiego w Winnikach k/Nasielska, gdzie m.in. dowiedzieli się, jakie właściwości zdrowotne mają oleje tłoczone na zimno w w/w gospodarstwie, obejrzeli proces ich wytwarzania. Młodzież miała również okazję zdegustowania oleju lnianego,  z orzechów laskowych, z konopi, ostropestu i in. Na koniec pobytu u Państwa Kowalskich uczniowie otrzymali od gospodarzy prezenty- pamiątkowe gadżety a także po butelce oleju lnianego.

            Wieczorem uczniowie udali się do Teatru 6. Piętro w Warszawie, gdzie obejrzeli legendarną komedię Woody  Allena pt. Zagraj to jeszcze raz, Sam w gwiazdorskiej obsadzie: główną rolę  - Allana, neurotycznego hipochondryka, wyzbytego złudzeń, lecz uparcie poszukującego prawdziwej miłości zagrał popularny dziennikarz – Kuba Wojewódzki, Bogarta – alter ego i idola Allana – Daniel Olbrychski, Dicka – pracoholika, wiecznie zaaferowanego biznesmena i  przyjaciela głównego zagrał Michał Żebrowski, jego żonę – Anna Cieślak. W inne role kobiece wcieliła się Barbara Kurdej – Szatan.

            Następnego dnia uczestnicy projektu podziwiali panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Po obiedzie w galerii Złote Tarasy udali się w drogę powrotną.    

                                                  

Zakończenie projektu

30 października w Szkole podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach odbyło się uroczyste zakończenie realizacji projektu Bądźmy dalEKOwzroczni. Projekt znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu grantowego Równać Szanse 2018 Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Sponsorem programu jest Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności. Celem projektu było zdobywanie i doskonalenie kompetencji społecznych, które młodzież osiągała, ucząc się proekologicznych postaw konsumenckich i wdrażając w życie zasady filozofii ZERO WESTE we własnych domach, wśród społeczności szkolnej oraz w środowisku lokalnym.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Sekretarz Rady Gminy, dyrektorzy i nauczyciele sąsiednich szkół, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, a także beneficjenci projektu: uczniowie klas ósmych i ubiegłoroczni absolwenci.
W czasie spotkania uczestnicy projektu zaprezentowali swoje osiągnięcia z piętnastomiesięcznej pracy, przedstawili wstrząsający raport o stanie Ziemi, a także przeprowadzili debatę na temat: Czy jednostka ma wpływ na stan naszej planety? W debacie wzięli udział zaproszeni goście oraz uczennica naszej szkoły z klasy VIa. Młodzież połączyła się również przez Internet z dr inż. Szymonem Gackowskim z Krakowa, mentorem i trenerem szkolącym ich w nurcie Leave No Trace, który przybliżył zebranym założenia filozofii ZERO WESTE.
Na koniec części oficjalnej dyrektor szkoły i koordynator projektu – Sylwester Kotwica oraz trenerki: Elżbieta Magda – Cendrowska i Zofia Gołąbek podziękowali młodzieży za pracę i wręczyli nagrody. Potem odbył się poczęstunek dla młodzieży pracującej w projekcie oraz zaproszonych gości.

SERVICES
Galeria 2

    Galeria

Remont eko-piwniczki

Wycieczka do Krakowa

Kiermasz Ciast

Zielona Alejka

EKO Warsztaty dla przedszkolaków

Wycieczka do Zakładu Gospodarki Komunalnej

Ekologiczne Śniadanie - Luty

Spotkanie z klasami trzecimi

Galeria 1

Filmy

Wycieczka do Krakowa

Eko Śniadanie

Wywiad z przedstawicielami gminy Gorzyce

EKO Warsztaty dla przedszkolaków

Wigilia

Filmy
Film 2
bottom of page